Genel Müdürün Mesajı

Değerli takım arkadaşlarım, sevgili dostlarımız,

KKTC bankacılık sektörüne tek seferde yapılan en büyük doğrudan yatırımı yaparak 2016 Mayıs ayında kuruluşunu gerçekleştiren bankamız, Temmuz ayı içerisinde KKTC’de faaliyet gösteren ING Bank’ın tüm aktif ve pasifinin devralınması için KKTC Merkez bankamızın onayını almış ve Eylül ayı başında değerli dostlarımıza hizmet vermek amacı ile faaliyete başlamıştır. Bu kadar kısa bir sürede hem banka kuruluşunu gerçekleştirmek hem de devir işlemlerini yapmak konusunda yoğun çalışma gösteren ekip arkadaşlarıma ve iş ortaklarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.

Bankacılık sektöründe ilk kez yaşanan bu süreçte yasal çerçeve içerisinde bizlere rehberlik eden KKTC Merkez Bankası yönetim ve çalışanlarına teşekkür ediyorum.

2017 yılı başında Lefkoşa Merkez Şubemizi yeni konsepti ile halkımızın karşısına çıkardıktan hemen sonra Şubat ayı başında Girne ve Gazimağusa şubelerimizi hizmete soktuk. Diğer yandan HSBC Bank A.Ş. yetkilileri ile HSBC’nin KKTC operasyonlarının tüm aktif ve pasifi ile devralınması için görüşmeleri başarı ile yürütüp, 2017 Aralık ayı başında HSBC Bank Kıbrıs’ı bünyemize katarak şube sayımızı 7’ye çıkardık. Sektörde banka sayısı bu satın alma ile birlikte 21’e düşmüş oldu. KKTC ölçeğine göre çok büyük bir satın alma operasyonunu en ufak bir memnuniyetsizlik yaratmadan, sabahlara kadar çalışarak, mükemmel bir şekilde gerçekleştiren ekibimizle ne kadar övünsem azdır diye düşünüyorum.

Albank’ı kurmak için yola çıkarken birçok konu üzerinde tartıştık, netleştirdik ve ekip olarak ortak aklı ön plana alarak yola çıktık. Sektörde faaliyet gösteren diğer 20 bankadan farklı olmamız gerekiyordu. Ancak oluşturacağımız bu farkla 21 oyuncunun faaliyet gösterdiği sektörde ilk üç hedefimize doğru ilerleyebileceğimizin farkındaydık. Sıradan olmayacağız, fark yaratacağız diyerek, birinci önceliğimizin bizlere birikimlerini emanet eden mevduat sahiplerimiz olduğunu bilerek yola çıktık. Alt veya orta sıralarda yer almak için sektöre girmedik. Yüz metre koşusu yapmayacak, maraton koşacak bir ekip oluşturduk. Kıbrıs’ta oluşturduğumuz tecrübeli kadromuzu yeni mezun gençlere istihdamla harmanlayarak “kurumsal sorumluluk” görevimizi istihdam yaratarak yerine getirmeye çalışacağız.

Sektörde ilk üç hedefimize doğru yürürken dört ana temel dayanaktan güç alacağız.

Bu dört temel dayanaktan ilki güçlü sermayedarımızdır. Profesyonel yönetime inanmış, doğru alanlara doğru kadrolarla yatırım yapmayı ilke edinen hissedarlarımızın gücü sayesinde sektöre, ödenmiş sermaye bağlamında 11. sıradan giriş yaptık.

İkincisi güçlü insan kaynağımız. Kadromuzu, konusunda dostlarına yön verebilecek deneyime ve bilgiye sahip, hızlı hareket edebilen, net olan, açık konuşan, dürüst ve alçakgönüllü kişilerden oluşturduk. Tecrübeli kadromuz, ‘’ Kredi teminatla değil, proje ve nakit akışı ile ödenir.’’ ilkesi ile hareket eden, kullandırdığı kredilerin bereketine inanan, vizyon sahibi ve analitik düşünme yeteneğine sahip geçlerimizi bu bağlamda yetiştiren bir ekip olarak hareket etmektedir.

Üçüncüsü güçlü teknolojik alt yapımız: Alt yapısı sağlam olmayan kurumların üst yapısının da istenen verimi sağlayamayacağını bildiğimiz için yurt dışında yirmiden fazla kuruma yazılım hizmeti sunan bir bilgi teknolojileri şirketi ile yola çıktık.

Dördüncüsü bize destek verecek olan dostlarımız. Biz müşterilerle değil, bizlerle birlikte büyüyecek seçkin ve seçilmiş dostlarımızla çalışacağız. Dostlarımızla ilişkimizde kazan – kazan kuralına bağlı kalacağız. Güçlü sermaye, güçlü insan kaynağı ve güçlü teknolojik altyapımızı dostlarımıza daha iyi hizmet verebilmek için kullanacağız.

Albank, mali ve teknik altyapısıyla, personel kalitesiyle ve hedeflediği müşteri profiliyle, aktif büyüklüğü, verimlilik, hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyeti anlamında KKTC bankacılık sektöründe her zaman ilk üç banka arasında yer almak için yola çıkmıştır.

Kurulduğumuz ilk günden beri gerek doğaya gerekse insana verdiğimiz önem doğrultusunda birçok sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdik. Projelerimiz arasında, her ay düzenli katkıda bulunduğumuz SOS Çocuk Köyü Sponsorluğu, Taşken Doğa Parkı Sponsorluğu, 6 ayda bir tüm personelimiz ile birlikte düzenlediğimiz kan bağışı etkinliğimiz ve Şubat 2020 tarihinde Kurudere bölgesinde oluşturduğumuz Albank Anı Ormanı’nı sayabiliriz. Bankamızda açılan her yeni mevduat hesabı için ve e-ekstre talimatı veren müşterilerimiz adına ektiğimiz fidanlar ile her geçen gün büyüyen anı ormanımızın haklı gururunu yaşıyoruz.

Heyecan, umut ve inançla çıktığımız bu yolda bizlere destek veren ve bizle birlikte yürüyecek dostlarımıza teşekkür ediyorum.

Saygılarımla,

Şükrü CAN

Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür